POLITICIENII ROMANI
Constitutia garanteaza libertatea exprimarii

Casa noastra, Otelu Rosu, impreuna pentru oras !

“Vreau sa fiu primar”, spun cei mai multi candidati, atunci cand le vine cheful sa ajunga edil intr-o urbe, dar toti acestia nu trebuie sa uite problemele localitatilor pe care aleg sa le pastoreasca si prima grija este aceia de a deveni constienti de doleantele si problemele oamenilor. Toate necazurile zilnice multiplicandu-se atunci cand vine vorba de o asezare mai mica, aflata tocmai “in fundul curtii”, cum este si orasul Otelu Rosu…

Din aceste considerente si inca un milion de alte motive, alesul oamenilor, trebuie sa tina cont de urmatoarele puncte.

Principalele obiective ale primariei:

 • Actul administrativ trebuie sa fie unul public, astfel ca sedintele consiliului local vor fi transmise, in direct, pe internet si vor fi organizate in diferite zone ale localitatii, alternativ pe cartiere;
 • Cetatenii pot si trebuie sa isi expuna punctul de vedere, dorintele si doleantele, inclusiv in sedintele de consiliu local si in orice moment este nevoie;
 • Initierea unui dialog social cu toate categoriile de populatie, primaria trebuie sa ofere un mod de dialog si sa fie deschisa la necesitatile oamenilor prin corespondenta, prin email sau audiente in functie de necesitati;
 • Parteneriat cu pensionarii intr-un consiliu al orasului;
 • Aplicarea eficienta a legilor pentru sprijinirea persoanelor cu disabilitati, amenajarea rampelor si spatii de parcare auto rezervate acestor categorii de persoane;
 • Impunerea unui sistem cu rampe de acces rezervate persoanelor cu disabilitati fizice in toate institutiile de stat si in cele de interes public, inclusiv prin sanctionarea factorilor economici ce nu respecta prevederile legale.

Cresterea numarului de locuri de munca, principalele directii de actiune pentru:

 • Persoanele cu dificultati sociale sau nevoi deosebite;
 • Persoanele feminine ce astazi sunt nevoite sa munceasca in strainatate pentru a-si intretine familiile;
 • Tineri absolventi ai invatamantului liceal sau superior;
 • Persoanele disponibilizate, in urma sutelor de falimente din sectorul privat;
 • Scutirea de la plata impozitelor si taxelor locale a societatilor comerciale productive ce genereaza noi locuri de munca;
 • Atragerea de fonduri europene si alocarea acestora pentru o dezvoltare durabila a orasului nostru;
 • Atragerea de investitii straine;
 • incercarea de revitalizare a platformelor industríale traditionale, inclusiv agricultura si exploatarea lemnului;
 • Parteneriat cu Consiliul Judetean si localitatile adiacente pentru crearea unor parcuri industriale;
 • incurajarea si sprijinirea initiativelor particulare prin scutiri de taxe sau facilitati pentru inlesnirea inceperii unei activitati economice private.

Implicarea primariei pentru sprijinirea familiilor tinere prin programe de asistenta:

 • Prin contributii private, alocari bugetare sau guvernamentale, primaria poate sa construiasca minimum 10-15 locuinte sociale in fiecare an, in mandatul de 4 ani primaria poate construi zeci de astfel de locuinte destinate persoanelor cu o situatie materiala dificila, cazurilor sociale si persoanelor cu nevoie speciale;
 • Teren de casa noilor familii formate si un dar de nunta, 250 eur;
 • Pachet maternal si indemnizatie de nastere;
 • Voucher de reduceri pentru cumparaturile necesare copilului;
 • Simplificarea procesului pentru inregistrarea noului nascut.

Centru de excelenta in educatie:

 • Parteneriat durabil cu sistemul de invatamant, Liceul Banatean din Otelu Rosu;
 • Organizarea de concursuri, disciplinele de nivel preuniversitar;
 • Identificare de programe ”after school” cu tarife subventionate de primarie, menite imbunatatirii educatiei pentru scolari si tineri;
 • Burse finantate in parteneriat cu investitori strategici zonali, similare cu scolile profesionale ce au facut faima orasului nostru;
 • Dezvoltarea unor centre pentru activitati extrascotare;
 • Sustinerea sportului de performanta si incurajarea sportului de masa prin accesul la bazele sportive din Otelu Rosu.

Spatii verzi, locuri de joaca si agrement:

 • Securizarea locurilor de joaca pentru copii din principalele cartiere ale orasului cu sprijinul Politiei Comunitare;
 • Igienizarea locurilor de joaca si agrement, inclusiv ”Gura Jgheabului” si mentenanta periodica a locurilor de agrement.

Reforma sanatatii in sistemul de stat si privat:

 • Atragerea de noi finantari europene pentru modernizarea Spitalului Orasenesc Otelu Rosu dupa incheierea actualului program din cadrul ambulatoriului;
 • Cabinete medicale modernizate in scoli si Liceul Banatean;
 • Dezvoltarea unei colaborari intre primarie si sistemul privat menit sa reduca costurile printr-o subventie acordata cazurilor sociale deosebite.

Mai mult si mai bine pentru toti pensionarii nostri:

 • Un pachet lunar de cumparaturi (produse alimentare de baza sau de uz gospodaresc curent) la pret subventionat;
 • Subventie de la 20 la 90% a costurilor pentru incalzire in perioada iernii;
 • Infintarea zonala de cluburi ale pensionarilor, inclusiv prin colaborarea cu asociatiile si fundatiile ce au activitate pe raza orasului Otelu Rosu.

© Matei DONEA – 5 Iunie 2012

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

5 Comments
 1. Ionica Curelariu says

  Arata ca o platforma electorala bine pusa la punct Cam prea pusa la punct
  Nu s-a precizat a cui este a actualei conduceri din primarie sau a unuia dintre candidati
  Sau este un gand rebel o dorinta utopica ?

 2. Matei DONEA says

  Nu se vede ca este semnata ?

  Autorul sunt eu… Iar eu ma reprezint pe mine !

  Votati-ma in 2016

 3. Lucian Dragomir says

  Chiar, nu se vede ca e semnata ?
  incerc sa fiu cat mai scurt: nu am stat niciodata la povesti cu Domnul Matei Donea
  ( desi incep sa imi doresc asta cat de mult), asadar sustin din afara ceea ce face, mai ales ca, din cate stiu, si simt, nu e pe listele de consilieri, nu candideaza pentru primarie, nu e nici macar eminenta cenusie din spatele vreunuia dintre aspirantii la fotoliul de primar … demersul sau chiar mi se pare de mare valoare, incearca sa ne deschida ochii, ECHIDISTANT ( ganditi-va ca a publicat in ultima vreme si articole in care se detasau idei care nu coincideau deloc cu ale sale !)
  inchei spunand ca unele puncte dintre cele propuse chiar sunt magnifice, de exemplu ideea cu transmiterea in direct a sedintelor de Consiliu Local, sau macar inregistrare, apoi posibilitatea ca fiecare OM din oras sa vada ce si cum sustin unii, cum se manifesta, ce dorinte si interese publice sau personale au, ar fi chiar super
  numai bine tuturor, prof. Lucian Dragomir

 4. Hadrian says

  Uite o sugestie! Realizati pentru primaria Otelu-Rosu un site in care sa fie prezentat bugetul pe anul in curs-eventual si viitor- defalcat pe domenii de interes, introduceti acolo si niscaiva obiective turistice reale, prezentati istoria reala a orasului-fara resentimente politice- faceti un site modern . Daca realizati asa ceva , sincer cred ca veti fi unicii in Romania privind transparenta, apropo , adaugati si niste chestii specifice locului- mancaruri si realizati-l in Germana-Franceza-Engleza!!!!
  PS: Cred k EXISTA DESTUI TINERI BUNI IN IT in Otelu-Rosu cu care se poate realiza ceva frumos!!!!! doar trebuie pusi la munca

 5. Hadrian says

  De ce nu aveti un site elegant sa vada oricine ce buget are orasul, pe ce cheltuie primaria banii , ce investitii face pt 2013 sau pt anul asta… zona turistica, posibilitati de afaceri, etc… Site-ul se poate realiza cu IT-istii din Otelu ca sunt f buni asa ca…Bafta!!!
  PS: sa nu uit: faceti-l si in Germana-Francez-Engleza !!!

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

RO: Folosim "cookie" pentru ca Uniunea Europeana isi manifesta prostia prin orice mijloace. Oricum, noi credem in libertatea internetului, utilizarea sa responsabila si din acest motiv nu simtim nevoia sa enervam inutil oamenii. Pentru viitor, la urmatoarele alegeri Euro-Parlamentare, va recomandam sa ganditi mult mai mult cu propriul vostru cap. Utilizam cookie-uri pentru a fi siguri ca va oferim cea mai bună experiență pe site-ul nostru. Dacă continuați să utilizați acest site vom presupune că sunteți mulțumit de acesta situatie.
Pentru mai multe informatii va invitam in pagina "Privacy Policy"...
EN: We use "cookies" because the European Union expresses stupidity by any of means. However, we believe in the freedom of the Internet, use his with responsibility and don't feel the need to disturb people unnecessarily. For the future, to the next European Parliamentary Elections, we should think much more with our own head. We use cookies to ENSURE That we Provide the best experience on our website. If you continue to use our site you will must to accept this situation.
For more information, please visit the "Privacy Policy" page ...

Close