POLITICIENII ROMANI
Constitutia garanteaza libertatea exprimarii

Inaugurarea bazei de agreement Gura Jgheabului

O data cu inaugurarea bazei de agreement de la Otelu Rosu, primarul Luca Malaiescu isi respecta promisiunea facuta locuitorilor de pe Valea Bistrei si ieri a inaugurat cocheta atractie turistica in care s-au investit multe ore de munca dar si pasiune din partea edilului local.

Zona agrement Gura Jgheabului - Otelu Rosu

Inaintea sezonului cald, momentul cand o astfel de utilitate urbanistica isi gaseste cel mai mult necesitatea, s-au finalizat lucrarile la proiectul ce intentiona sa ofere tuturor locuitorilor orasului o facilitate moderna pentru petrecerea agreabila a timpului liber. In timpul ce s-a scurs de la obtinerea mandatului de primar, primarul Luca Malaiescu a depus numeroase eforturi pentru obtinerea banilor necesari si dupa cum mentiona chiar domnia sa acest obiectiv a fost unul dintre cele cu care s-a prezentat in fata alegatorilor acum 3 ani, castigandu-le bineinteles increderea.

[FMP width=”520″ height=”290″] http://www.politicienii.ro/wp-content/uploads/2015/06/inaugurare-zona-agrement-gura-jgheabului_otelu-rosu.flv [/FMP]

Zona de agreement “Gura Jgheabului” se afla situata in nord-estul localitatii fiind inconjurata de muntii Vaii Bistrei si chiar in imediata apropiere a raului Bistra. Amenajarea acestei zone a avut in vedere pastrarea specificului de sport si recreere dar extindrea acestor facilitati include de acum un teren de tenis de camp absolut senzational (din cate ne declara un pasionat al acestui sport), exista un teren de fotbal gazonat, spatii de jocaca pentru copii dotate cu instalatii ultramoderne, tobogane, balansoare, castele in miniatura etc.

Suplimentar acestor lucruri primarul Luca Malaiescu a reusit sa amenajeze un lac artificial rezervat plimbarilor cu hidrobicicleta. Cele 6 ambarcatiuni vor sta la dispozitia vizitatorilor pe toata perioada calda si intr-un mod gratuit, administratia locala nu percepe taxe pentru folosire hidrobicicletelor. Trebuie mentionat ca lacul respectiv, la fel ca orice luciu de apa, necesita o atentie speciala si in acest sens am fost informati ca un politist comunitar va asigura securitatea celor din jur, pentru evitarea oricaror accidente.

[Best_Wordpress_Gallery id=”11″ gal_title=”Inaugurare zona agrement Gura Jgheabului – Otelu Rosu”]

“Trebuie spus ca modernizarea acestei zone de agrement face parte din ambitia mea personala, pe care am avut-o cand am castigat mandatul de primar. Atunci mi-am propus sa fac cinci proiecte mari pentru orasul Otelu Rosu, iar aceasta zona de agrement este unul dintre acestea. In 2012, am gasit aceasta zona minunata de care beneficiaza orasul nostru intr-o stare jalnica, daca pot spune asa. Am reusit cu banii putini pe care i-am avut la bugetul local sa instalam iluminatul public in aceasta zona, sa montam banci si cosuri de gunoi noi, sa modernizam locul de joaca pentru copii cu mai multe instalatii specifice celor mici, sa amenajam doua terenuri de tenis de camp, un teren de volei, sa montam mese si banci la locul de picnic. Nu in ultimul rand, ceea ce cred eu ca va fi atractia cea mai mare pentru copiii orasului nostru si pentru cei din Valea Bistrei, este acel mini lac in care avem 6 hidrobiciclete”, a mentionat primarul Luca Malaiescu cu ocazia inaugurarii.

Pe parcursul anului urmtor, actualul buget pe care il avem nu ne mai permite investitii, lucrarile de extindere vor continua prin amenajarea unei plaje pe malul raului Bistra iar pentru ca tot a venit vorba despre bani trebuie spus ca terenul de fotbal cu gazon artificial va incepe sa fie construit in saptamanile urmatoare. Banii necesari, aproximativ 300.000 lei, au fost trimisi de la Ministerul Sportului si Tineretului catre directia de specialitate de la Resita. In zilele urmatoare banii vor ajunge in contul primariei si se va incepe lucrarile la un spectaculos teren de fotbal dotat cu gazon artificial si nocturna.

Asa cum a mentionat si cu alte ocazii, primarul Luca Malaiescu ne-a confirmat inca o data faptul ca lucrarile de modernizare locala vor continua, dorinta domniei sale fiind aceia ca orasul Otelu Rosu sa se poata compara cu orice alt oras occidental de marime similara.

Succesc domnule primar Malaiescu si felicitari pentru cele realizate deja.

© Matei DONEA – 14 Iunie 2015

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

RO: Folosim "cookie" pentru ca Uniunea Europeana isi manifesta prostia prin orice mijloace. Oricum, noi credem in libertatea internetului, utilizarea sa responsabila si din acest motiv nu simtim nevoia sa enervam inutil oamenii. Pentru viitor, la urmatoarele alegeri Euro-Parlamentare, va recomandam sa ganditi mult mai mult cu propriul vostru cap. Utilizam cookie-uri pentru a fi siguri ca va oferim cea mai bună experiență pe site-ul nostru. Dacă continuați să utilizați acest site vom presupune că sunteți mulțumit de acesta situatie.
Pentru mai multe informatii va invitam in pagina "Privacy Policy"...
EN: We use "cookies" because the European Union expresses stupidity by any of means. However, we believe in the freedom of the Internet, use his with responsibility and don't feel the need to disturb people unnecessarily. For the future, to the next European Parliamentary Elections, we should think much more with our own head. We use cookies to ENSURE That we Provide the best experience on our website. If you continue to use our site you will must to accept this situation.
For more information, please visit the "Privacy Policy" page ...

Close