POLITICIENII ROMANI
Constitutia garanteaza libertatea exprimarii

Primarul Luca Malaiescu, favorit incontestabil si in sondaje

Au inceput si presiunile electorale, amenintari si somatii din partea liberalilor

Conform unui sondaj realizat la sfarsitul saptamanii trecute in Otelu Rosu, primarul Luca Malaiescu este dat ca mare favorit pentru alegerile locale ce vor avea loc in 27 septembrie si unde se pare ca va zdrobi intreaga concurenta adunand nu mai putin de saptezeci de procente din electorat.

Cu toate ca in mediul virtual (internet) sunt disponibile tot felul de sondaje, edilul din Otelu Rosu a apelat la o ehipa profesionista de sondori din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara care s-au deplasat la fata locului si au intervievat un numar de 645 de persoane iar rezultatul inca neoficial depaseste asteptarile noastre din moment ce primarul Luca Malaiescu este sustinut de 70% dintre cei care au raspuns la sondaj.

Nu avem informatii detailate privitor la procentul sustinatorilor pentru ceilalti candidati dar aceste informatii nici nu mai conteaza din moment ce actualul primar reuseste sa castige inimile a aproape trei sferturi dintre cei cu drept de vot.

Procedura de sondare aleasa a fost vizitarea acasa a celor intervievati, “door to door”, si a vizat un numar de 645 de respondenti cu drept de vot din Otelu Rosu. Procentul de eroare declarat a fost de circa 3%, lucru ce ne determina sa spunem ca actualul primar Luca Malaiescu poate obtine in final un procent cuprins intre 68,5 si 71,5% din voturi.

Factorii care stau la baza acestui probabil rezultat sunt multiplii, in primul rand se au in vedere rezultatele primarului Luca Malaiescu din cele doua mandate detinute pana acum dar si indecizia demonstrata de restul partidelor care si-au tot schimbat candidatii sau acestia au plecat de la o formatiune politica la alta.

Cine credeti ca este potrivit sa conduca orasul Otelu Rosu?

  • Luca Malaiescu (59%, 357 Votes)
  • Constantin Lazar (24%, 145 Votes)
  • Iancu Simion - Simi (14%, 83 Votes)
  • O alta persoana (3%, 20 Votes)

Total Voters: 605

Interesant de mentionat este sondajul realizat de publicatia Politicienii.ro in urma cu doua luni si unde Luca Malaiescu a obtinut tot o sustinere categorica in fata celorlalti candidati. Fata de sondajul organizat acum doua luni, detele celui actual sunt putin diferite in sensul ca Magda Lungu va fi candidatul PNL si nu Constantin Lazar iar Iancu Simion – Simi va reprezenta Partidul Miscarea Populara (PMP) dupa ce a plecat din ALDE.

Cu cateva ore inaintea inceperii oficiale a campaniei electorale, primarul Luca Malaiescu s-a adresat locutorilor din Otelu Rosu, multumindu-le pentru colaborarea si intelegerea de care au dat dovada: “Mandatul meu de primar al orasului Otelu Rosu se apropie de sfarsit, cu aceasta ocazie multumesc Consiliului Local, le multumesc angajatilor primariei pentru faptul ca pe parcursul celor 4 ani au fost alaturi de mine si au contribuit la toate realizarile existente si in mod special va multumesc dumneavoastra pentru ca mi-ati oferit sansa sa fiu primarul orasului nostru, mi-ati oferit sansa sa traiesc o experienta de viata deosebita, sa cunosc foarte multi dintre cetatenii orasului, sa cunosc problemele cu care va confruntati si nu in ultimul rand mi-ati oferit sansa pentru a-mi lasa amprenta pe modernizarea orasului nostru. Va multumesc!”.

Conform datelor pe care le detinem de la Politia Otelu Rosu, numai ieri au fost inregistrate doua reclamatii pentru amenintari sau injurii/insulte adresate altor persoane de asa numiti “liberali” Szava Nicolae si Poparlan Nicolae-Aurel, fata de care se vor lua masuri corespunzatoare de catre politie sau organe abilitate.

© Matei DONEA – 27 August 2020

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.